De helft van mijn werk bestaat uit individuele coaching: mensen helpen om blijvend beter te worden in hun vaardigheden, of juist om gedrag af te leren dat niet effectief is.

Zie het als een persoonlijk leertraject: In zes sessies leer je precies wat jíj wilt leren. Een 100% maatwerktraining, helemaal gericht op het bereiken van jouw leerdoelen. Maar ja, wat zijn eigenlijk iemands leerdoelen?

Weet je, dat is misschien wel het belangrijkste onderdeel van elk coachtraject: Het scherp krijgen van de juiste leerdoelen. Sterker nog: als je die niet goed formuleert, is de kans dat je ze bereikt vrijwel nul. Dan werkt het gewoon niet.

Hoe kies je dan leerdoelen die wél werken? En voor de duidelijkheid: het gaat hier niet over SMART-doelen of managementtaal. Het gaat over de juiste formulering van wat je écht wilt bereiken.

NLP (Neuro-Linguïstisch Programmeren) biedt hiervoor vijf uitstekende richtlijnen. En ja, ééntje daarvan is dat je leerdoel meetbaar moet zijn (zeg maar: ‘SMART’). Daarnaast zijn er nog drie andere die ik nu even laat voor wat ze zijn.

Want er is één richtlijn die echt boven alles uitstijgt:

 

Formuleer je leerdoelen als een ‘positief alternatief’

 

Leerdoelen kiezen

 

Oftewel: Focus niet op wat je níet of minder wilt, maar juist op wat je wél wilt. Een paar voorbeelden:

Niet: Ik wil stoppen met roken

Wel: Ik wil schone longen

 

Niet: Ik wil minder eten

Wel: Ik wil elke dag gezond eten

 

Niet: Ik wil me minder druk maken op het werk en thuis niet meer piekeren

Wel: Ik wil onbevangen werken en elke dag met een leeg hoofd naar huis gaan

 

Niet: Ik wil dat medewerkers niet meer met onnodige vragen bij me komen

Wel: Ik wil medewerkers coachen zodat ze zelfstandig hun werk kunnen doen

 

Niet: Ik wil niet meer dominant overkomen op collega’s

Wel: Ik wil collega’s altijd gelijkwaardig en met oprechte interesse benaderen

 

Niet: Ik wil me minder vaak laten overrulen in MT-vergaderingen

Wel: Ik wil in MT-vergaderingen duidelijk en stevig mijn mening uiten

 

Niet: Ik wil minder tijd kwijt zijn aan operationele zaken 

Wel: Ik wil 50% van mijn tijd besteden aan mijn tactisch/strategische taken

Waarom is dit zo belangrijk? Het heeft alles te maken met hoe ons brein werkt. Dat is namelijk niet geprogrammeerd om ‘minder van iets’ te leren. Het is juist gericht op ‘méér van iets’ leren. Denk aan het voorbeeld van de roze olifant (voor wie dit kent).

Geloof me, het is een psychologisch mechanisme wat nu eenmaal zo werkt. Bij een intake voor een individueel coachtraject besteed ik daarom veel tijd aan het scherp formuleren van de leerdoelen. Daarmee is de basis voor succes gelegd.

Meer weten over het kiezen van goede leerdoelen? Of over individuele coaching? Neem contact op voor een vrijblijvend gesprek.

Interessant artikel? Lees dan ook:

Hartelijke groet, Eric Bogers

Dit is een eerdere nieuwsmail van Eric Bogers. Wil je elke maand nieuwe tips en inzichten voor leidinggevenden en professionals, meld je dan aan (geen spam, afmelden op elk moment mogelijk).